Jdi na obsah Jdi na menu

Co přinesla Letní ekologická akademie?

14. 9. 2016

Letní ekologickou akademii uspořádala v polovině letních prázdnin ekologická platforma Zvonečník a Masarykova demokratická akademie.

Do vokovické Sorbonny (sídla Fakulty tělesné výchovy a sportu UK) nás přivedla sousední Divoká Šárka. Zazněla zde celá řada zajímavých příspěvků, měli jsme zde možnost otevřených diskusí a noví zájemci také možnost získání důležitých kontaktů. Z akce je přes stránky www.ekoakademie.cz přístupný také zajímavý almanach s videopříspěvky a videozáznamy vystoupení.

Letošní první ročník ekoakademie si kladl za cíl reflexi ekologické politiky sociální demokracie na různých úrovních rozhodování a vládní naplňování ekologického manifestu ČSSD. Akce proběhla pod záštitou poslance a předsedy výboru pro životní prostředí Robina Böhnische. Zúčastnila se jí celá řada významných hostů jako například šéfporadce premiéra a poslední stínový ministr životního prostředí Vladimír Špidla, hlavní autor ekomanifestu ČSSD Petr Petržílek, místopředsedkyně ČSSD Lenka Teska-Arnoštová, náměstek ministra Vladimír Mana a senátoři Jan Žaloudík, Ivana Cabrnochová, Miroslav Nenutil či bývalá místopředsedkyně senátu Alena Gajdůšková. Akademii zahájil filosof Václav Bělohradský (rozhodl se také kandidovat v daném volebním obvodu do senátu).

Těžko lze říci, že ČSSD je vysloveně ekologickou stranou, pro kterou by ekologické přístupy byly například prioritou kladenou do popředí jejího obecného programu. Významní zástupci ČSSD se nicméně shodli, že fungování současné koalice vede k naplňování ekologického manifestu ČSSD a ministr Richard Brabec (byť za ANO 2011) je skutečně ministrem životního prostředí. Naplňování vládní ekologické politiky sledují také ekologické organizace. Z diskuse hodnocení politiků vyšlo, že medializována jsou hlavně negativní hodnocení. Větší zájem tak média mají o anticenu Ropák roku a těžko lze objektivně srovnávat například známky hodnocení jednotlivých vlád Zeleným kruhem.

Ekoakademií jsme ale zdůraznili také potenciálně zajímavá ekologická řešení pro regionální politiku jako například zlepšení bezpečnosti silnic s realizací žabochodů a doplněním bezpečnostních prvků na stromy u silnic. V prezentaci hejtmana Miloše Petery se lze seznámit s dosavadními úspěchy ekologické politiky na příkladu Středočeského kraje. Komunální úroveň nám přiblížil Vít Céza předsedající komisi pro životní prostředí na Praze 8 či místostarosta pražských Ďáblic Martin Tumpach. Nedílnou součástí ekoakademie byly tématické výstavy, květinová ekovýzdoba, fairtradové občerstvení a výlety do Divoké Šárky.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Letní ekologická akademie 2016