Jdi na obsah Jdi na menu

Evropské volby

21. 4. 2014

K naší ekologické platformě Zvonečník dosud patří tři europoslanci - Pavel Poc (aktivní člen výboru pro životní prostředí) a sympatické europoslankyně Zuzana Brzobohatá (dlouhodobě aktivní například v Brontosauru) a Olga Sehnalová (upozorňující například na dvojí kvalitu potravin). Kandidátku ČSSD vede Jan Keller, se kterým jsme také dlouhodobě v kontaktu.

Dovoluji si tato jména připomenout k úvaze před blížícím se termínem evropských voleb 23. a 24. května 2014. Dosud největší zastoupení v Evropském parlamentu mají pravicové strany. Ačkoli sjednocení Evropské unie nabízí zajímavé rozvojové příležitosti, zvláště Česká republika ale nepatří k těm, které je dokázaly využít. Životní prostředí patří mezi ty oblasti, kde je to zřejmé nejvíce.

Operační program Životní prostředí (OPŽP) byl podle výše finančních prostředků druhým největším českým operačním programem. V letech 2007-2013 nabízel z Fondu soudržnosti a Evropského fondu pro regionální rozvoj téměř 5 miliard eur, z prostředků Státního fondu životního prostředí ČR a státního rozpočtu dalších více než 300 milionů eur. Každý měl možnost sledovat způsob a vývoj čerpání těchto prostředků, které mohly být také stimulem pro českou ekonomiku. Té do budoucna naopak mohou hrozit i sankce a vyšší poplatky.

Jiří Jakl, tajemník Zvonečníku

www:

Olga Sehnalová

Pavel Poc

Zuzana Brzobohatá

 


Postřehy k čerpání evropských fondů:

Zachraňte miliardy korun z EU pro oblast životního prostředí, pane ministře Chalupo!

Pro peníze z fondů EU je potřeba připravit a realizovat záchranný plán

Brusele, Brusele, nech si své peníze!