Jdi na obsah Jdi na menu

Geotermální memorandum podepsáno

25. 4. 2009

Zvonečník v minulém roce přinesl rozhovor se stínovým ministrem Petržílkem ke geotermální energetice. Je to regulovatelný alternativní zdroj energie, který může ve velké míře řešit energetickou perspektivu v České republice. Geotermální energetika je jednou z vlajkových lodí ekologického programu ČSSD. 

Při cestě do Královéhradeckého kraje bylo v malebném Podorlickém skanzenu s hejtmanem Francem podepsáno zajímavé memorandum. Týká se společného zájmu na realizaci záměru vybudování zcela nového regionálního výzkumného střediska Centrum pro výzkum energetického využití litosféry, v.v.i. (CVEVL).

Toto středisko by se mělo soustředit na komplexní výzkum hlubinné geotermální energie s důrazem na její využití pro výrobu elektřiny a tepla. Bude šířit poznatky o možnostech energetického využití litosféry směrem k aplikační sféře, zejména k obcím, inovativním malým a středním podnikům i velkým investorům. Díky jedinečnosti získaných informací o energetické využitelnosti geologického podloží bude centrum klíčovým partnerem pro dlouhodobou spolupráci pro aplikační sféru v oblasti geotermální energetiky.

Obrazek