Jdi na obsah Jdi na menu

Jens Stoltenberg ke křehkosti planety

3. 1. 2010

Jens Stoltenberg (premiér Norska a předseda Norské dělnické strany) byl ve svém novoročním projevu znepokojen také otázkami klimatu a tím, jak křehká je naše planeta:

“Pečujeme opravdu dobře o naši křehkou planetu? Odpověď zní ne! Planeta se zahřívá. Politika taví. Hladina moře stoupá, " prohlásil Stoltenberg.

Sám byl vytížen v průběhu klimatického summitu v Kodani těsně před Vánocemi a domnívá se, že světoví lídři nejsou připraveni na novou závaznou dohodu o klimatu, ale že to byl první důležitý krok kromě jiných věcí i v tom, že bylo dohodnuto, že by bohaté země měly platit zmírnění dopadů změn klimatu v rozvojových zemích.

“Je to bohatý svět, který je historicky významným znečišťovatelem, ale jsou to rozvojové země, které budou představovat největší emisní znečišťovatele v budoucnosti. Stali jsme se bohatí tím, že se zvýšily naše emise. Problém je v tom, že dnešní chudé země si už nemohou dovolit zbohatnout stejným způsobem. To prostě není svět a světové klima schopno vydržet. Proto je třeba klimatický problém vyřešit tím, že bohaté země pomohou se snížením emisí v chudých zemích, " prohlásil Stoltenberg.

Zdroj: dagbladet.no, přeložil Lukáš Kraus

 

Obrazek Jens Stoltenberg (foto wikipedia.org)