Jdi na obsah Jdi na menu

Ještě je čas na změnu

19. 8. 2008

Petr Petržílek: „Na západě vznikají studie, že recese v současnosti není jen hospodářská, ale dotýká se i demokracie a politických systémů. Stojíme na prahu šesti krizí – finanční, a potažmo hospodářské, potravinové, ekologické, politické a humanitní. Jak daleko je vojenská, nevím.“

Jak tento úvod nakonec souvisí s ochranou přírody? Vzpomeňme americký radar :) Za citací z  Petržílkova blogu pokračuje dodaný příspěvek od Lukáše Krause:

"Obama si dal zaslouženou dovolenou na Havajských ostrovech. Konzervativní republikáni a na ně napojená lobbistická uskupení využívají možnosti znovu odvést a zvrátit americké veřejné mínění do jiných, než klíčových módů. Ochota Gruzie jim v tom pomoci je pochopitelná. Vyprovokovaná Ruská federace nelogicky opouští koncept, který tak hlasitě hájila v Kosovu a jedná intervenčně, nikoliv na půdě RB OSN. Polsko záhy podepisuje dohodu o základnách s USA. Ukrajina, které se mohou změny hranic týkat v daleko viditelnějším měřítku, se také hnula. Ruská federace je odstředivě tlačena svou dogmatickou generalitou, politikou k jedinému možnému, zbylému spojenci, tedy Číně. Vizí „střetu civilizací“ záměrně infiltrovaná současná ropná administrativa USA oslavuje své vítězství nad Obamou a ukrajuje z jeho náskoku několik procent. Takový je dnešní svět. V takovémto světě je globální konfliktní situace relevantní proměnou již nyní.

Oslabená EU bez Lisabonské smlouvy zase pouze stínuje hlavní bojiště. Ještě nikdy v historii nemělo několik „Dalíků“ možnost natolik výrazně probouzet k životu globální, spekulativní pojetí politiky. Interakce se díky superrychlému přenosu informací, díky informačním mediálním toků, nesmírně zrychlují. Čas na promyšlenou zahraniční politiku všech aktérů se smrsknul natolik, že zahraniční politika menších států již pozbyla zásadního smyslu. Hlavní roznětka globálního konfliktu se již nyní táhne po dně Arktidy. Z Brd na to budeme koukat opravdu z první linie. Vítejte ve 21.stol."

Toliko politologické pohledy v globálu vedoucí i do Brd. Jde třeba i o ten kousek přírody, který má zastavět radarová základna. Byla se sem podívat i část Strany zelených a sám jsem se zajímal, jak to řeší větší ochranářská organizace (nemyslím Greenpeace). Hodně politiky, ale stačit na to mají i samotné základní organizace. Místní lidé se dovedou ozvat, o tématu ochrany přírody a rázu krajiny pochopitelně slyšíme méně často. Ale snad i častěji by se mohlo ozvat více lidí z ochranářského ústředí, které tu také nežije, ale globálně vzato... :)

Připravil: Jiří Jakl