Jdi na obsah Jdi na menu

K protikrizové strategii ČSSD

18. 4. 2010

Stále v kampani ČSSD nevidím vyčíslený propad HDP po návrzích ODS a TOP09, které představují šokový sešup v řádu stovek miliard, jelikož podváží ekonomiku, zaškrtí oběh zboží a služeb, zlikvidují malé a střední podnikatele, jelikož neúměrně podváží kupní sílu širokých segmentů obyvatel, což řádově zvýší nezaměstnanost, přivodí krach mnoha malých a středních podnikatelských subjektů a ve finále uspíší další zadlužování státu.

Hledejme prorůstové momenty, ale programově takové, které přinesou měřitelnou kvalitu života, ne neoliberální růst růstu, drancování, nevratné rozkulačení přírodních zdrojů. Hledejme takové cesty z krize, které přinesou nová zelená pracovní místa. Stavějme školky, jesle. Odlehčeme ženám a posilme sociální soudržnost občanů. Stavějme další místa pro důstojné stáří v domovech pro seniory, kteří aktuálně nemají mnohdy ani na regulované nájemné a umírají v depresích. Každý život je posvátný od narození do smrti. Vraťme se k důstojnosti každého jednotlivce, vraťme se k prostoru, přírodě, tedy k člověku ze stánků konzumu a znevolnění. Hledejme opravdové hodnoty, ne pozlátka, stíny.

Tvrdě regulujme spekulace, burziánství, virtuální kapitalismus, tedy ten systém, kde se nedají rozeznat ani „čisté a špinavé peníze“, natož relativní dobro. Přinesme do našich životů opět humánní řád, odměnu ve formě čisté svobody a bezpečí pro statečné, neohnuté, pracovité, do společnosti s vizemi, idejemi, budoucností pro naše děti. Nekastujme se.  Život je na to příliš krátký.

Jsme lidé, kteří žijí na této krásné, malé, zranitelné planetě. Nevěřme ve hvězdné báje o cestách, únicích na jiné planety pod zástěrkou dalšího kola zbrojení. Náš jediný svět je zde. Mezi vším tím rozmanitým životem. Náš úkol by měl být jasný. Cesta z krize totiž vede přes práci bez šikanování a neúcty pro každého jedince na kompletní rekonstrukci společnosti ve smyslu její udržitelnosti. Cesta z krize vede přes ochranu člověka, který je nedílnou součástí přírody.

ČR vyváží ekvivalent 1,5 násobku produkce celé JETE každý den. Přesto chce ČEZ stavět další bloky a neúměrně zvyšovat bezpečnostní rizika pro občany bez vyřešené koncepce nakládání s vyhořelým radioaktivním palivem. Privatizační klika kolem pana Tykače chce zase naopak vyrabovat další město, vyhnat lidi z jejich domovů a na jejich neštěstí násobně zvednout hodnotu jejich povedené firmičky.

Celá tahle sranda má ještě jiné pozadí. Jestli někde nebude rozsvíceno, nebude to u Bursíka v paláci, ale někde ve Španělsku nepoběží klimatizace. Nestrašme se už ani tím demaskovaným Bursíkem.

Vítejte v globálním světě, kde je nemístné parazitovat na vlastních občanech za pár toskánských šestáků. Je nemístné parazitovat na vlastních občanech a nenávratně jim ničit zdraví a klidný život.

Hledejme cesty k úsporám, jelikož ČR je nejméně hospodárnou zemí EU v energetické oblasti. Tam investujme těch 600 miliard, které již nyní ČEZ alokuje na další bloky. To dá lidem práci, a to plošně, celorepublikově, ne beton, dovezené jaderné palivo či rypadla zakusující se do kostelů. Malé, celoplošné, humánní investice, ne jednorázová betonáž, a to ještě pouze v jedné části republiky. Tak se řeší krize. Ne dalším posilováním toho ,co jí zjevně způsobilo. Majoritním vlastníkem ČEZ je stále stát, a tak to i zůstane. Není to naopak, i když si to třeba pan Roman již dlouho myslí.

Práce pro všechny je úkol číslo jedna.

Hezký den do vlasti

Lukáš Kraus

Další alternativní pohledy Lukáše Krause v Deníku Referendum:

ČSSD musí razantněji odmítnout návrhy pravice a zkrotit ČEZ

Jak doopravdy radikalizovat ČSSD? Křesťané mohou pomoci

Plynovod Ribbentrop Molotov

Lukáš Kraus: Požaduji celorepublikové referendum

ČEZ je podnik minulosti, cesta vpřed vede bez něj

Novoroční projev 21. století

V čem nám může jít Norsko příkladem

 

 

Obrazek