Jdi na obsah Jdi na menu

Konečně po parlamentních volbách

2. 6. 2010

Parlamentní volby 2010 jsou konečně za námi, je čas pro otevřenou odezvu a na nutné změny.

Asi stojí za to začít, co se z pohledu ekologa v ČSSD mohlo líbit a co se rozhodně líbit nemohlo. Ano, ČSSD měla zvláštní ekologickou kampaň GreenTour, zprávy věnované životnímu prostředí se dostávaly do tiskovek, jednu dobu souběžně existovala i „Zelená platforma“ (s Demokratickou stranou zelených), samotná ČSSD rozhodně má ekologické představitele (P. Petržílek, R. Böhnisch, snaží se i další poslanci, straničtí předsedové a lidé na radnicích), nechybí ani ekologický program (rysy od roku 2006 s Ekologickým manifestem).

Vlastní předvolební kampaň patrně nakonec pracovala proti ČSSD, ta doplatila na její neuvěřitelnou cenu. Neznačilo to nic jiného než plýtvání a ruka voliče nakonec rozhodla o racionálnějším směřování samotné strany (platí i o přístupu nejpříhodnějším pro ekologickou politiku). Také výroky o jistém vítězství by se měly objevovat až v době po skutečně vyhraných volbách (vedoucích k vládní odpovědnosti). S posledními volbami také došlo ke smazání SZ a DSZ z poslanecké sněmovny, o to větší význam může mít nyní Zvonečník v ČSSD. Jen věřím, že v barevnější než ve fádně oranžové straně (s červenozelenou růží ve znaku, nikoli s ryze oranžově neživotaschopnou).

Rekonstrukcí by měla projít i ekologická komise ÚVV ČSSD. Jak je jinak možné fungování, kde členové odmítají samotnou možnost presentace pracovníků Akademie věd ČR či pracovníků přírodovědeckých fakult? Postrádám tu i otevřenost k diskusi s významnými neziskovými a spolkovými organizacemi. A všimněme si tu například Greenpeace, která oslavuje konec příznivců rypadel bez ohledu na to, že s ní "mnohé postoje sdílíme". Ekologické střípky také musejí mít důvěryhodnost, ne budit dojem jen k přilákání 3% či mladých voličů, a nakonec že by ekologičtí představitelé v ČSSD ani neměli mít reálný vliv.

Jedeme dál...

Mgr. Jiří Jakl