Jdi na obsah Jdi na menu

Kontakt s ekoneziskovkami

25. 12. 2008

Krajské úřady jsou nyní místy s otazníkem, kdy se řada ekologicky smýšlejících občanů obává změn krajské politiky ve prospěch realizace různých ekologicky ne příznivých projektů a variant, případného rozpočtového škrtání v oblasti životního prostředí. Jednoho takového jednání jsem se zúčastnil 16. prosince 2008 u krajského radního (či řekněme "ministra") pro životní prostředí Královéhradeckého kraje a odnesl jsem si dobrý pocit.

Vždy lze ocenit racionální požadavky a schopnost dojednání kompromisů. Krajské rozpočty se budou muset vypořádat s ministerstvem zdravotnictví požadovaným placením poplatků v krajských nemocnicích a obavy z krácení peněz dalších resortů jsou pak jistě oprávněné - "balíky" rozdělovaných peněz pro kraje kvůli placení nemocničních poplatků větší nebudou. Krácení výdajů na přímou ochranu přírody i ekologické vzdělávání a osvětu může "bolet nejméně" (bez ohledu na konečné důsledky). Ekologická politika je ideově levicová záležitost (daňové investice, legislativa a vzdělávání pro zachování veřejných statků), peníze např. v Královéhradeckém kraji kráceny nebyly - leč ideální je přicházet s racionálními a podnětnými návrhy.

Jaké priority a návrhy mohou zaznívat:

Lesnická politika (ve veřejném zájmu, nikoli privátně ziskuchtivá - základní koncept vyjde i z Lidového domu), ušetřit se dá na monstrprojektech (např. "modré" drahé a nešetrné cyklostezky - např. Orlická, naopak lze racionalizovat v podobném "duchu" plánovanou cyklostezku na Kuks), investovat lze do ledasčeho s návratností a dobrou presentovatelností (zdroje energie, recyklace, efektivizace např. dopravy /železniční dvoukolejky, dopravní zkratky, elektrifikace/). Přední mohou být eurogranty (sociální demokracií štědře dohodnuté), které by kraj jen dofinancovával a s jejich využitím lze dosáhnout vynikajícího výsledku.

Otázka zní - jsou všechny současné projekty v životním prostředí nutné, lze na ně dosehnat peníze i úsporami (zároveň ekologickými) v jiných resortech či orientací na projekty spojené s eurogranty...?

Když se chce, tak to jistě jde - pokud ekologové funkci nových krajských radních dokáží alespoň do předvolebního období objektivně pozitivně hodnotit, lze s fungující zpětnou vazbou bez zbytečných mediálních rozepří, v zájmu ekologické (a nakonec i finanční) efektivity docílit dobrého výsledku pro všechny. Krajské vlády se silným mandátem od voličů se ujímají moci - budou jistě tak plodné, jak plodně k nim lidé v krajích budou přistupovat, jaký obraz jim kdo vytvoří a bude stát za aktivitu takový obraz napravovat/nereagovat na vyložené nesmysly.

Připravil: Jiří Jakl