Jdi na obsah Jdi na menu

Mendelův rukopis se vrátí do Brna

10. 2. 2012

Sociální demokracie uvítala návrat cenného rukopisu „Versuche über Pflanzenhybriden“ opata augustiniánského kláštera a zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela zpět do Brna. Je symbolické, že se tak stává v roce 190. výročí narození významného přírodovědce. Mendel se narodil 22. července 1822 ve slezských Hynčicích. Spis z roku 1865 vlastní Augustiniánské opatství na Starém Brně.

V květnu 2010 jsem se dopisem obrátil ve věci Mendelova rukopisu na tehdejšího ministra zahraničních věcí Jana Kohouta a mistra kultury Václava Riedlbaucha a v červenci loňského roku také na jejich nástupce Karla Schwarzenberga a Jiřího Bessera v obavě z vyhlášení rukopisu za bádensko-württenberské kulturní dědictví, které zahájily tamní orgány. To by znamenalo další zásadní překážku ve vrácení díla jeho vlastníkovi.

Původní rozhodnutí bádensko-württenberského zemského ministerstva pro vědu, výzkum a umění odvozovalo německé kulturní dědictví nikoliv podle toho, že vzniklo v Německu, ale že jeho původcem je osoba hovořící německy. To by představovalo velkou nejistotu o osud dalších kulturních památek, k jejichž zapůjčení do německy hovořících zemí by z České republiky došlo.

Oceňuji diplomatické úsilí českých orgánů i osobní nasazení obou ministrů zahraničí, díky němuž se pojednání „Pokusy s rostlinnými hybridy“ vrátilo do České republiky a do Mendelova muzea v Brně. Věřím, že pozitivní roli v tom sehrál i nástup nové koaliční vlády zelených a sociální demokracie v Bádensku-Württenbersku v květnu minulého roku a přístup ministryně Theresie Bauer a honorárního konzula Rüdigera Mockera.


Robin Böhnisch (ČSSD)
místopředseda výboru pro životní prostředí PS PČR