Jdi na obsah Jdi na menu

Naši poslanci na Šumavě

8. 10. 2010

Ve čtvrtek 30. září 2010 navštívili Národní park Šumava sociálně demokratičtí poslanci Jan Látka, Václav Zemek a Robin Böhnisch. Všichni tři poslanci jsou členy výboru pro životní prostředí Parlamentu České republiky, přičemž Robin Böhnisch je místopředsedou výboru a Jan Látka předsedou jeho podvýboru pro obnovitelné zdroje. Václav Zemek je stínovým ministrem ČSSD pro životní prostředí.

Cílem cesty bylo obeznámit se se stavem lesních ekosystémů jak v bezzásahových zónách, tak v lokalitách, kde se proti kůrovci aktivně zasahuje. Poslanci měli příležitost navštívit plochy v šestém, sedmém a osmém lesním vegetačním stupni. Zavítali do oblasti Březníku, Roklanské hájenky, Prášilského jezera, Stykové cesty a na další místa parku. Zastavili se krátce rovněž v Návštěvnickém centru dřevařství v Modravě.

Poslanci se shodli se svým průvodcem, lesníkem a poradcem ředitele parku Petrem Ješátkem i s ředitelem Správy národního parku Františkem Krejčím, že plánované slučování dosud rozptýlených bezzásahových území bude pro další vývoj v první zóně parku přínosem. Konečně atomizace bezzásahových lokalit a management v jejich bezprostředním okolí v polovině 90. let byly významnou příčinou škod na lesních porostech při orkánu Kyrill.

Dojmy z návštěvy shrnul Robin Böhnisch: „Jsem rád, že se závěry celospolečenské debaty o Šumavě, jak na laické, tak odborné úrovni, konečně zřetelněji přiklánějí na stranu v současnosti uplatňovaného managementu. Ukázalo se, že překonat nostalgii po „staré“ Šumavě a vsadit na obrodné přírodní procesy byla dobrá volba. Fakt, že se naplňují optimistické vize odborníků na ekologii lesa je pro mnohé z nich jistě satisfakcí.

 

d.jpg

 

Další kontextové odkazy:

Vernisáž výstavy Šumava 
(26.1. 2010, Robin Böhnisch)

K návštěvě Národního parku Šumava 
(5.10. 2009, Robin Böhnisch)

Změna hospodaření na Šumavě 
(22.10.2008, "eko"komise ÚVV ČSSD nespadá pod Zvonečník)

 

Náhledy fotografií ze složky Poslanci na Šumavě