Jdi na obsah Jdi na menu

Několik klimatických a politických změn

11. 8. 2008

Ledovce vesele tají dál. IPCC rezolutně konstatuje: klimatické změny jsou bohužel realitou stejně jako velmi významný vliv lidské činnosti na ně. Náš hradní pán pomalu sklízí své klimatické víno, které nalévá svým ortodoxně věrným. Budeme se tedy stěhovat na Sibiř i s moderními technologiemi. Lední medvědi pomalu opouštějí tuto planetu, která jim po statisíce let byla domovem. Vidí to po mediálním a občanském donucení i neslavně odcházející George Bush a jeho administrativa. Ne tak modrý, nikoliv lidský Václav Klaus.

Nově obnažená mořská plocha Arktidy paradoxně podněcuje další nenechavé ruce trhu, aby pod neoliberálním paradigmatem rabovaly v nezničené a tolik zásadní oblasti pro život a biodiverzitu v oceánech. Arktida skýtá 90 miliard nevyužitých barelů ropy do našich automobilů. Ryby jsou stále více součástí našeho jídelníčku. Exxon Valdez z Aljašky se samozřejmě může opakovat. Hladomor. Těžit ropu tam chce hodně zemí. Nedávno vyšla i mapa nároků jednotlivých aktérů. Stíhací letectvo Ruské federace záměrně provokativně nalétává do blízkosti Dánského království. Ke konfliktu není daleko, jak se nyní můžeme přesvědčit třeba v Gruzii.

Ekologicky šetrné Švédské království si o ČR a jeho předsednictví EU již nyní nedělá valné mínění. Stejně tak norští zelení si s Bursíkem asi ruku dlouho srdečně nepodají. SZ to tak zatím komplexně nevidí. Proč geopolitickou krizi neřešit stejně jako s Antarktidou na půdě OSN? Podobná smlouva (Antartic Treaty System - ATS), tedy Smlouva o Antarktidě, byla uzavřena již v roce 1959 ve Washingtonu a vstoupila v platnost v roce 1961. V roce 2008 se ale pomalu schyluje ke konfliktu o až ¼ známých světových zásob ropy. Ropný zlom.

Krajina mrazových pustin zanedlouho nikoho nenechá chladným. Rozhodne Mezinárodní úřad pro mořské dno (ISA)? Je smutné, že se v nejvyšší ústavní funkci ČR nalézá demagog potírající občanskou společnost, kterého ani Lech Kaczyński nemůže svou ortodoxií trumfnout, jak se ukazuje u Lisabonské smlouvy. Řešení? Čeká se již pouze na Obamu, nebo opravdu zvítězí to konzumní, barbarské v každém z nás? Je potřeba opravdu začít pracovat na 21.stol.

ČSSD má vlastní ekologickou platformu. V Právu se řeší, jestli za tím stojí členská základna, nebo vedení ČSSD. Zvonečník je platforma. Je ale zřejmé, že pro řádné uchopení, řádnou agregaci podobných témat je potřeba širší politické shody idealistických proudů nejen v ČR. Sociální demokraté v ČR a jejich sesterské organizace po celém světě mezi ně rozhodně patří. Jsem velmi rád, že alespoň v EU se konstruktivně pracuje. Čeká se na volby do EP. V roce 2010 se bude lámat hlavní chléb. Krásné vyhlídky.

Hezký den z Norska,
Lukáš Kraus