Jdi na obsah Jdi na menu

Plachta prošla

25. 7. 2009

Rada Královéhradeckého kraje schválila zahájení prací na rozšíření přírodní památky Na Plachtě.

Rozšíření přírodní památky je dosti medializovanou kauzou, kdy na jedné straně máme ODS s rádoby investory, na druhé straně ochránce přírody, ale i více než stovku lékařů, místní veřejnost či zájmy vědeckého a školního studia cenné lokality. Rozhodnutí o Plachtě vyšlo akorát k ročnímu výročí ekoplatformy Zvonečník. Je to konkrétní doklad pozitivní krajské ekologické politiky pod taktovkou sociální demokracie.

Stojí za vyzvednutí, že za Plachtu se postavila současná radní pro zdravotnictví a kandidátka na poslankyni Jana Třešňáková. V případě volebního úspěchu sociální demokracie v parlamentních volbách se může stát pátou poslankyní ČSSD z Královéhradeckého kraje. V jejím případě plně platí "připojuji se k lékařům do boje o PP Na Plachtě". Ekology zvláště potěší, že "stínová poslankyně" má ve sněmovně nahradit poslance Evžena Snítilého - pracujícího poněkud proti zájmům ochrany přírody (viz připomínky ochránců přírody).

Když jsme tak "ve stínu", za zmínku stojí i přímluva stínového ministra životního prostředí Petra Petržílka. Jeho zpráva odeslaná hejtmanovi a krajskému radnímu stojí za zveřejnění:

Vážení přátelé,

obracím se na Vás, abych se přimluvil za rozšíření přírodní památky Na Plachtě, kterou jsem nedávno navštívil. S ohledem na to, že veřejnost je na straně přírodní památky (místo k relaxaci i cíl vzdělávacích aktivit, byla zde i rozsáhlá petice s podepsanou stovkou lékařů...), a zároveň též proto, že na místě chtějí některé stavební firmy s podporou ODS vedeném magistrátu realizovat své záměry, považuji jasný krok námi vedeného kraje za nejen důležitý s ohledem na záchranu cenné lokality... V podstatě jediný, kdo může dnes uvažované výstavbě zabránit je Kraj právě prostřednictvím rozšíření památky.

Lokalita je dosti dobře biologicky prozkoumána (AOPK, muzeum, školy) a je to poslední takto cenné území na Hradecku. Je středoevropsky unikátní výskytem vzácných živočichů (pak vzpomeneme-li 11 druhů obojživelníků a 5 druhů plazů, ti mají právě na předmětné ploše svá zimoviště a loviště - chránit jen mokřady nestačí), unikátní i charakterem prostředí (bývalé vojenské cvičiště už od středověku, výsypky, demonstrace zídek pro plazy a mrtvé dřevo po brigádách s velkým zapojením veřejnosti), je hodně medializována. Na Plachtě je známo 106 zvláště chráněných druhů, z toho velká část na předmětné ploše (včetně kriticky a silně ohrožených), které hrozí zástavba. Na této ploše jsou také nálezy několika druhů na jediném místě v ČR.

Chráněné území bylo na částech této plochy navrženo už 1996, ale Město to tenkrát smetlo. Přes petici občanů r. 1999 tam Město změnilo Územní plán, a to i v ochranném pásmu současné Přírodní památky, jejíž rozsah dle odborníků nestačí na přežití chráněných druhů.

Předem děkuji za poctivé zvážení mých argumentů

JUDr. Ing. Petr Petržílek, Ph.D. - stínový ministr životního prostředí

 

Obrazek