Jdi na obsah Jdi na menu

Reportáž z lesnické exkurze

9. 9. 2008

Obrazek

Nabízíme reportáž z exkurze s našimi zástupci do Bavorska, kde se v bohatě vertikálně strukturovaných lesích hospodaří výběrným způsobem.

 

  

 

Stínový ministr životního prostředí Petr Petržílek a místopředseda výboru pro životní prostředí PS PČR Robin Böhnisch společně s poslancem Jiřím Krátkým zúčastnili lesnické exkurze do lesů Sebastiana von Rotenham, kterou uspořádalo druhé pondělí v září Hnutí Duha.

Na lesním hospodářství v Rentweinsdorfu o rozloze 1200 ha i na dalších dvou majetcích svobodného pána von Rotenham o rozloze 1000 ha nedaleko Chomutova a 4000 ha u polských hranic je důsledně uplatňován výběrný způsob hospodaření. Citlivý způsob pěstování lesa, spočívající ve využívání přirozené obnovy, zajišťuje bohatou a složitou vertikální strukturu porostu i jeho mimořádnou odolnost vůči abiotickým faktorům i škůdcům.

Baron von Rotenham seznámil přítomné lesníky, přírodovědce, úředníky a politiky se zásadami pěstování lesa na jeho hospodářství a stručně i s bavorskými předpisy a spolkovými zákony, které umožňují realizovat výběrný způsob snáze, než v České republice. Klíčová je v tomto případě především možnost regulovat takřka bez omezení stavy spárkaté zvěře.

Lesy von Rotenhama, který je mj. poslancem bavorského parlamentu, mají certifikaci FSC. To dokládá, že hospodaření v nich funguje na několika základních principech, mezi něž patří ochrana biologické rozmanitosti, plnění celospolečenských funkcí lesa a plnění dalších standardů týkajících se užívání chemických látek, ponechávání části hmoty v porostu atd. Požadavek naplňování principů FSC v českých lesích obsahuje i program ČSSD.

 připravil: Robin Böhnisch

 

Náhledy fotografií ze složky Lesnická exkurze Rentweinsdorf