Jdi na obsah Jdi na menu

Šrotovné v Norsku

17. 7. 2009

Ministryně dopravy v Norském království Liv Signe Navarsete (Sp, zelení) zavede šrotovné až do výše 40.000 Nok (120.000 Kč). Částka bude odstupňována dle šetrnosti k životnímu prostředí.

"Budeme poskytovat šrotovací dotaci až do výše 40.000 NOK (odpovídá 120.000 Kč), ale pouze pro ty, kteří si koupí auto s nulovými emisemi. Budeme podporovat lidi, kteří chtějí vyměnit své znečišťující vozidlo a tím uspíšíme obnovení našeho vozového parku, stejně jako povzbuzení produkce automobilům s nulovými emisemi", říká předsedkyně zelených pro NTB těsně předtím, než se sejde se svým německým protějškem v Berlíně.

Wolfgang Tiefensee hovoří o autech obecně, ale my chceme hovořit zejména o ekologických automobilech.

Německé orgány mají šrotovací prémii od ledna tohoto roku a to ve výši 22.500 NOK při sešrotování staršího vozu. Prémie je zaplacena po zakoupení nového vozu.

Navarsete podobné řešení úplně neodmítá, ale chce zavést šrotovné s dvojím pozitivním dopadem na životní prostředí.

"Chceme zvýšit rychlost prodeje nových vozů a tím obecně dramaticky snížit emise, ale zároveň bude podněcovat norský vývoj a produkci elektrických automobilů. Hlavní věcí totiž je nahradit rychle vozový park a dostat jej do obnovitelných zdrojů energie", říká Navarsete.

Tento návrh je jedním z hlavních volebních témat zelených (Sp) před podzimními parlamentními volbami. Pouze ti, kteří kupují automobil s nulovými emisemi (například elektrickým pohonem), dostanou plnou šrotovací prémii 40.000 NOK (120.000 Kč). Poté je částka odstupňována dle vlivu na životní prostředí.

zdroj: aftenposten.no

připravil: Lukáš Kraus