Jdi na obsah Jdi na menu

Teplárenství si s limity poradí

28. 12. 2010

Jiřímu Hanzlíčkovi ("Otazníky nad limity těžby", Právo 26.7.) nedá uhlí pod Černicemi a Horním Jiřetínem spát. Neúnavně vymýšlí nové a nové důvody proč vyhnat jejich obyvatele z domovů, které si za desetiletí vybudovali. Pochybuje dokonce, zda osudy několika tisíc těchto lidí jsou důležitější než "energetické potřeby"! Mnozí z nich přitom museli před buldozery a těžebními stroji utíkat již v minulosti. A zde se usadili i proto, že uvěřili slibům politiků, že odsud už je nikdo nevyžene.

Tentokrát tento bývalý ekologický (!) poradce straší div ne krachem českého teplárenství, když se limity neprolomí. Myslím, že přinejmenším přehání, minimálně v tom, když mluví o miliónech občanů, které to postihne. Přijatelné alternativy samozřejmě existují. Třeba čytřicetisícová Česká Lípa přešla už před léty bez problémů na centrální vytápění zemním plynem. Navíc se tak odstranil významný zdroj znečištění vzduchu. Euroregion Nisa zase začíná jednat o vybudování teplovodu z elektrárny v polském Turowě do Liberce, Jablonce, možná i do Hrádku nad Nisou, Chrastavy a dalších obcí (celkem mají tato města zhruba 170 tisíc obyvatel). Počítá se, že by to navíc snížilo cenu tepla asi o jednu třetinu. Pan Hanzlíček přitom mluví o zdražování.

A příkladů jak zlevnit a zracionálnit teplárenství, jak se obejít bez potenciálně nedostatkových a navíc nepříliš ekologických paliv bychom určitě po republice našli více. Jistě, lze namítnout, že třeba zmíněné teplárny na Liberecku nepoužívají k výrobě tepla uhlí. To je pravda, ale jednak těžko bude někdo tvrdit, že schopnost racionálně uvažovat o nových zdrojích je omezena jen na provozovatele plynových tepláren, jednak je významný i fakt, že tyto teplárny ušetří množství plynu, který lze využít jinde, kde se dosud využívá uhlí. Hodně energie nutné k vytápění se ušetří také zateplováním domů, které nyní masivně probíhá po celé republice. I to rychle povede ke snížení spotřeby uhlí.

Jsem přesvědčen, že českému teplárenství limity nijak neublíží. Jiné je to ovšem se zisky uhelných společností.

PhDr. Miroslav Hudec,Česká Lípa

img_5821.jpg