Jdi na obsah Jdi na menu

Václav Havlíček vs. Lukáš Jelínek

27. 1. 2010
"a jak se nahradí miliardy, které stát získává jako největší akcionář ČEZ z jeho dobrého hospodaření."

Koukám, že pan Václav Havlíček to v Právu rozjel. Předně podsouvat někomu podprahově ideologický pohled na věc,  potom vypouštět podobné věty z úst. To svědčí o holém argumentačním zoufalství.
Odpovím tedy. ČEZ není občanský, i když by tomu tak mělo být, tedy státním, ale chová se jako nadnárodní řetězec, který nebere pražádný ohled na svou mateřskou zem. Plundruje, kde mu je to dovoleno a v České republice je mu dovoleno vše.
Národovecká rétorika zní při obhajobě ČEZu velmi směšně a svědčí o zištnosti autora, zvláště když se poté dovolává globálního trhu. Současné vedení pana Romana je namočeno do Toskánské korupce a nejde jen o rozkulačení financí z emisních povolenek, tedy financí, na které speciálně ČEZ nemá právo.
O jaderné energetice se v ČR nediskutuje racionálně. Existuje pouze debata ala hurá jádro, která válcuje jakoukoliv konstruktivní možnost připomínkovat či navrhovat alternativní energetické koncepce. Krásně to předvedl ostatně i pan Václav Havlíček.
Jako občan protestuji proti energetické ideologii starých papalášských struktur a požaduji korektní celospolečenskou diskusi, a to s přihlédnutím ke společné energetické politice EU. Neříkám ani ne, ani ano jádru.
Volám pouze po diskusi, kterou se ostatně snažil Lukáš Jelínek nastartovat na stránkách deníku Právo.
Úspory, a potom sedněme ke kulatému občanskému stolu. ČR je nejvíce nehospodárnou zemí v EU v tomto ohledu. Žije na emisní dluh vysokých pecí pro RVHP.
Věc je totiž vážná a začíná to být opět o nás bez nás, tedy betonáři vs. občané. Je zřejmé, že normalizační potentáti od uhlobaronů nejsou na korektní diskusi s občany připraveni. A to ani po dvaceti letech svobody. Zato na jachtách nejspíše ústa nezavřou.
Být lídrem v moderních technologiích znamená být lídrem i v kvalitě života. Skandinávie nebude soutěžit levností své pracovní síly, jak říká předsedkyně švédské soc.dem. Mona Sahlin, ale právě její kvalifikací. Tedy znalostní ekonomikou, investicemi do lidí. Na tom je postaven stát blahobytu. V České republice se stále preferuje beton před vzděláním, a to je tak v "jádru" ten zásadní rozdíl.
Hurá jádro je přesně voda na mlýn lobbistům, kteří posléze projekt 100x předraží.
Smutný příkladem těchto slov je i současné trápení ve Finsku, kde je již nyní dostavba jaderné elektrárny mnohonásobně předražena a celá investice je proto velmi sporná. A to je Finsko stát s minimální korupcí, tedy téměř žádnou, tím méně ve státní správě.
Ve Švédsku bylo v roce 1980 referendum s jasným výsledkem, tedy ne jaderné energetice. Pro švédské občany bohužel jádro jede dál, jelikož zatím ani zde alternativní zdroje nenahrazují veškerou potřebnou kapacitu.
Švédsko je ovšem lídrem v alternativních přístupech, v úsporách. A tak se dají po nástupu rudozelené koalice v tomto roce očekávat razantní investice do ekologie, jelikož všechny tři levicové proudy, tedy radikální, sociálně demokratický i zelený si uvědomují obrovské možnosti pro zaměstnanost a celkovou modernizaci země směřující k udržitelnosti lidského bytí. Tedy i všeho, co nás obklopuje a čeho jsme nedílnou součástí.

připravil Lukáš Kraus