Jdi na obsah Jdi na menu

Zelené úřadování

17. 7. 2009

Ještě v době minulého režimu za ODS na kraji vznikl "zelený úřad". Vyšlo se z blízkosti politických a úředních orgánů v jedněch budovách. Úřady a úředníci mají být příkladem pro občany, pokud jde o ekologii včetně.

Šlo by polemizovat, zda již např. přestavba královéhradeckého pivovaru ("stavby roku") byla ve své době zrovna stavbou zeleného úřadu. Stavba zadlužila kraj na kupu let kvůli mohutnosti sídla, ale i třeba kvůli nákupu předraženého nábytku, kdy za předchozí vedení musel kraj zrovna zaplatit i "pozdrženou" pokutu. Leč v létě se snad některé velké místnosti mají chovat jako jeskyně, do kterých není potřeba nakupovat chlad z klimatizace a v zimě si naopak mají držet teplo. S tímto by šlo polemizovat, ať už že v létě do místností na straně nádvoří praží slunce, tak v zimě vytápění některých místností není zrovna jednoduché. Mohutné garáže zrovna nevypovídají o záměru jezdit na úřad veřejnou dopravou a nikoli individuálně množstvím automobilů.

Jestliže úředníci pracují hodně s papírem, jde o to, na jaký papír a jak tisknou. Obecně tu lze připomenout slova "Myslete na přírodu... Skutečně potřebujete vytisknout tento e-mail?" (viz e-mailové přílohy některých politiků). Využití recyklovaného papíru je problematické, neb se musí dovážet, výroba jemného kancelářského papíru při využití starého papíru není jednoduchá, nemluvě o možných problémech s opotřebením kancelářské techniky při využití takového papíru. Naopak z recyklovaného papíru mohou být bezproblémově vyrobeny šanony na úřední spisy. Úspory papíru lze dosáhnout při maximálním využití oboustranného tisku (využívání "šmíráků" nevyjímaje).

Do kanceláří lze dále nakupovat úsporná elektrozařízení, šetřit vodou při omývání, místo používání jednorázových plastových kelímků používat hrníčky, omezit využívání balené vody a potravin, nakupovat produkty ekologického zemědělství, "BIOčaje", mít k dispozici a číst informační letáčky apod. Nad koše na recyklovatelné druhy odpadu lze umisťovat informace k různým kampaním - třeba probíhající Čistý kraj (cistykraj.cz).

Je otázkou, jak úředníky k ekologickému chování pozitivně motivovat. Obecně je zelený úřad dobrý nápad. Jen je otázkou, co lze realizovat a skutečně bylo vytvořeno v době, kdy se zelený úřad začal presentovat. Nové nápady "zapálených" lidí do ekologického chování lze do budoucna jedině vítat.

 připravil: Jiří Jakl