Jdi na obsah Jdi na menu

Životní prostředí bez kouře a nikotinu

2. 1. 2009

Lidé obvykle chtějí žít zdravě, žít ve zdravém životním prostředí, být zdraví a mít zdravé děti. Ochrana života lidí, ale i života samotného jako atributu planety Země, se stává předmětem osvětového působení řady mezinárodních hnutí i samotných jednotlivců. Existuje však řada politických faktorů, které životu nepřejí.

Každému je dobře známo, že vdechování kouře tabáku a čadícího cigaretového papíru zdraví nepřeje, že nikotin je návykový a jed. Je věcí svobodné úvahy každého dospělého člověka, zda kouřit chce či nechce. Je věcí systému, jakému množství reklamní masáže "zaměřené jen na výběr značky cigaret" musí kdo čelit, jaké role hrají herci s cigaretou v puse ve filmech sledovaných mládeží, jakým způsobem lze opatřit tabákové výrobky, zda mají skutečně fungovat šokující či demonstrační kampaně.

Častěji vidíme reklamu na kouření, informace opačného charakteru uvedené na tabákových výrobcích snad už spíše vzbuzují úsměvy než zamyšlení, před čím že to kdo a proč varuje. Kuřáci jsou zákazníci zdravotních pojišťoven a tabákových firem, snadněji též podléhají dalším závislostem ("péči" lidí i mimo zákon - viz tvrdší drogy). Kouření marihuany (resp. její legalizaci) v podstatě propaguje ministr školství, kvůli "zdravým ideálům" mají potřebu někteří mladí kuřáci trávit svůj drahocenný či nevyužitý čas pochodem ulicemi. Logicky je dnes trpících kuřáků stále více a více.

Úkolem státu je chránit zdraví občanů, pečovat o životní prostředí. Cílem ovšem nemá být udělat si z občana komercionalizací těchto úkolů jen permanentního zákazníka či pacienta (viz "akciové" nemocnice ap.). Nebo prostě "stále otevřenou peněženku", které je jen potřeba stále ukazovat, co že všechno se má nedoplatit (služby k nezaplacení). Každý se má navíc starat jen o sebe, na problémy druhých se neohlížet a o obecné rovině zbytečně nepřemýšlet.

Spojitost zdraví trpících kuřáků a jejich okolí, životního prostředí a života samotného tu není náhodná. Kromě života lidí s podlomeným zdravím vzpomeňme jak kvůli testování tabákových "novinek" trpí řada laboratorních zvířat, samostatnou kapitolou je přímo tabák kontra životní prostředí či pomíjený kuřáky produkovaný odpad.

Dnes můžeme hodnotit výsledky první fáze Julínkovy zdravotnické reformy, kdy se nemocní pacienti rozhodují o využití zdravotní péče podle možnosti platit třicetikoruny, nikoli podle úsudku lékaře o potřebnosti jeho návštěv. Řetěz lásky přihází s nápadem Stop zdravotnické nereformě upozorňující na problém akciové podoby zdravotních pojišťoven. Stanou se občané těmi, kdo ideálně budou jako od dětství vychovaní kuřáci hodně chodit k lékaři a hlavně tu hodně platit? A kdo a na rozvoji čeho tu vlastně bude vydělávat? Bude to vydělávání na zdravých občanech a zdravém životním prostředí?

Lidé, tím spíše děti, by si asi měli najít lepší zábavu než kouření a následné platby ve zdravotnictví - je to ovšem věcí názoru, možností a vlastního rozhodování. Z pohledu přírodomila - existuje řada způsobů, jak pomoci přírodě ve svém okolí, možnosti realizace řady přínosných nápadů (pojďte do Zvonečníku ;-)