Jdi na obsah Jdi na menu

Budoucnost národních parků

21. 2. 2017

Senát 18. ledna 2017 vrátil Poslanecké sněmovně novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která upravuje pravidla pro všechny čtyři české národní parky. Dolní komora, která se na plénu, ve výborech, během kulatých stolů a na dalších formálních i neformálních jednáních zabývala normou více než rok, poslala na sklonku loňského roku do Senátu kompromisní znění návrhu zákona většinou 121 hlasů. Senát jej po zhruba dvoudenním projednávání ve výborech a na plénu nejtěsnější možnou většinou pozměnil do těžko přijatelné podoby.

Senátní návrh popírá smysl národních parků. Především staví na roveň ochranu přírody s rozvojem obcí či rekreačním využitím a zcela ruší cíl zachování či postupné obnovy přirozených ekosystémů. O detailech se můžete dočíst ve shrnutí předsedy sněmovního výboru pro životní prostředí Robina Böhnische (ČSSD) -zde- či ve výzvě Zachraňme národní parky.

Sněmovna bude o návrhu hlasovat v týdnu od 21. února. Prosíme poslance, aby senátní návrh jednoznačně odmítli a podpořili sněmovní verzi novely zákona. K tomu vyzývají také ředitelé národních parků (viz -zde-), téměř 400 vědců (viz -zde-) a petiční formou téměř 50 tisíc lidí.

Grémium platformy Zvonečník

 

parky.jpg

img_2124.jpg

Poslanci levice a pravice přebírají výzvu na záchranu národních parků.
Vystoupení Robina Böhnische je -zde-.