Jdi na obsah Jdi na menu

ČSSD + EKO = ČR+

6. 2. 2018

15.2.2018, Praha, Grémium platformy Zvonečník

Vážená delegátko, vážený delegáte, 

hradecký sjezd 2018 si klade za cíl zvolit nové vedení ČSSD a vytyčení dalšího směřování strany. Věříme, že na prvním místě v tomto důležitém rozhodování bude pokora před českými občany, reflexe "paroubkovských" předvolebních kampaní a zdůraznění vynikajících hospodářských výsledků dosažených poslední vládou vedenou sociální demokracií.  

Respektujeme prezidenta Miloše Zemana, který ale hospodářské úspěchy připisuje Andreji Babišovi se sporným ziskem pro státní rozpočet 5 miliard z EET a zajištěním zdánlivě výhodných krátkodobých půjček s nízkým úrokem. Mnohem větší význam ale měly příjmy z DPH díky vyšší koupěschopnosti (i s odstraněním legislativní zábrany pro růst důchodů, zvýšením mezd ve veřejné sféře a od minimálních mezd i v soukromé sféře) a příjmy sociálního a zdravotního pojištění díky vyšší zaměstnanosti a růstu mezd. Vláda Bohuslava Sobotky ukončila umělou krizi po pravicovém vládnutí, výrazně dotáhla čerpání evropských fondů a díky tomu zajistila i rozpočtový přebytek ve výši 60 miliard korun, kterým se ovšem pochlubil Andrej Babiš. Daleko největší problém byl s objemem investic v ministerstvech, která byla v gesci ANO, zejména ministerstva dopravy.  

S novým vedením a jasným směřováním může být ČSSD opět důvěryhodnou a srozumitelnou stranou, která nesmí zapomínat ani na ekologii. Naše platforma nastínila volební priority pro tuto sféru a jejich řešení: 

1) Chceme dostupné bydlení, proto by nemělo být jen v rukách developerů. Obce by novou výstavbu měly směřovat především na brownfieldy, nutné je podstatně více a systémově investovat do revitalizace zchátralých areálů a odstranění starých ekologických zátěží.

2) Šrotovné by neměl být příspěvek na nová auta, ale především pro sešrotování skutečných ojetin. Dále uvolněme poplatky k prodeji starších aut tak, aby pro jejich majitele byla vždy dostupnější auta s vyššími ekologickými standardy a "ekologické" poplatky ekologičtějším obměnám vozů nízkopříjmovým majitelům dále spíše nebránily.

3) Chraňme zemědělskou půdu před zbytečnou erozí a vyčerpáním. Říkáme ne přeřepkovaným polím, ano rozšíření spektra pěstovaných plodin (bobovité pícniny místo dovážené soji, konopářství), využívání ochranných plodin a meziplodin (včetně svazenky), návrat organické složky do půdy (dohody zemědělců s kompostárnami a bioplynovými stanicemi).

4) Kombinujme různé druhy dopravy - na nádraží také na kole a autem. Nutné je vytvoření nových parkovišť u nádraží a umístění stojanů pro kola. Nákladní doprava kamiony-vlak potřebuje regionální překládací centra.

5) Přirozená klimatizace měst - využívání dešťové vody a stromy místo betonu. Cílem je příjemné prostředí a úspory spotřeby vody z vodních zdrojů, které by měly být nejlépe ve veřejném vlastnictví. Tvořme vodní prvky v zástavbě a podporujme využití dešťové vody v zahrádkářství.

6) Důchodová reforma se zachováním současného státem garantovaného systému a posílení důchodového účtu s využitím zisků z českého nerostného bohatství, lithiové ekonomiky a rozvoje moderních technologií. 

Chceme

Standardní demokratickou stranu

Využít výsledky kvalifikovaných veřejných debat a prosazovat realizaci našich ekologických priorit

Příležitosti pro nové kvalitní kandidáty, kteří jsou ve straně i dosud mimo ní 

Nechceme

Další kontraproduktivní vnitrostranická referenda

"Japonské kalkulačky" s mnoha funkcemi ve vedení strany

Stranu zamřížovaných odborných komisí

Do vedení ČSSD podporujeme především více žen. Bez nesmyslných pohlavních kvót a se zjednodušením Stanov ČSSD také k délce členství ve straně za perspektivní sociálně demokratické političky považujeme: Janu Fialovou (Vysočina), Olgu Sehnalovou (Zlínský), Kateřinu Valachovou (Brno), Gabrielu Nekolovou (Ústecký) a připomínáme též úspěšné místopředsedkyně ČSSD v minulosti Lenku Teska Arnoštovou, Alenu Gajdůškovou, Michaelu Marksovou-Tominovou.

Do vedení ČSSD dále podporujeme Jana Chvojku (Pardubický), Ondřeje Veselého (Jihočeský), Pavla Poce (Karlovarský), Jana Hamáčka (Středočeský) a Miroslava Krejčíka (Středočeský).

cssdeko__.jpg

 

 

 

 

ČSSD je stále druhou nejvýznamnější stranou v ČR. Důraz na uvedené ekologické priority může být reálným přínosem pro ČR a obnovit také zájem voličů o tuto stranu.