Jdi na obsah Jdi na menu

Potřebujeme prezidenta, který sjednocuje. To je Jiří Dienstbier

8. 1. 2013

Chceme, aby se českým prezidentem stal Jiří Dienstbier. Je to člověk, který má na rozdíl od všech tří zbývajících uchazečů ve všech podstatných ohledech čistý štít. Kvůli svým zásadám a ideálům se dokázal postavit i své vlastní straně. Přitom v ní dokáže opakovaně získávat podporu. Reprezentuje dobrou tradici, vždyť už v roce 1989 se účastnil hnutí za obnovení demokracie, přitom není na rozdíl od všech ostatních kandidátů spjat s žádnými skandály, omyly či zklamáními, která polistopadový vývoj přinesl.

Výzva občanům České republiky

8. ledna 2013

Vážení spoluobčané,

Nový rok sotva začal a naše společnost stojí před mimořádně závažným rozhodnutím, které dlouhodobě ovlivní charakter českých zemí. Již na konci tohoto týdne rozhodneme o tom, z kterých dvou kandidátů budeme vybírat českého prezidenta. Na konci ledna pak rozhodneme o tom, kdo se jím pro příštích pět let stane.

Je to poprvé, co si prezidenta vybíráme přímou volbou. O zvolení se uchází celkem devět kandidátů a skoro každý z nich má nějaké přednosti. Reálnou možnost ocitnout se v druhém kole volby mají nyní ze všech uchazečů už pouze čtyři: Jiří Dienstbier, Jan Fischer, Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman.

Každý z nich má nějaké klady a nějaké zápory. Po jejich důkladném zvážení vybízíme českou občanskou veřejnost, aby podpořila Jiřího Dienstbiera.

Nechceme českým prezidentem Miloše Zemana. Je to člověk minulosti, v mnoha ohledech spojený s Václavem Klausem, který jeho kandidaturu osobně podpořil. Za Zemanovy éry vznikla řada korupčních kauz, které Klaus nyní amnestoval. Podobně jako Klaus se i Zeman oklopuje krajně nedůvěryhodnými lidmi. Je to militarista, doslova řekl, že by „bombardoval Teherán“. Jeho kampaň stála obrovské prostředky a nikdy nevysvětlil, kde je vzal. Jeho řečnická obratnost a příležitostná vtipnost by neměly zakrýt, že myšlenkově už dnešní době nestačí. Prezidentem nemá být bavič.

Nechceme prezidentem Jana Fischera. Je člověkem nejasných názorů, produktem reklamy a médií. Stojí za ním peníze problematických českých multimilionářů. Ve veřejném prostoru se ocitl jako kompromisní předseda úřednické vlády, na němž se shodli Topolánek s Paroubkem. Fakt, že v roce 1981 vstoupil do KSČ a dodnes se to nezdráhá zdůvodňovat prospěchářskými motivy, také pokládáme za důležitý. Pokud se stane prezidentem Jan Fischer, bude to znamenat, že si českými médii a reklamou necháme vnutit cokoli. Byla by to stejná chyba, jakou bylo v roce 2010 volit Věci veřejné a TOP 09.

Nechceme ani, aby se prezidentem stal Karel Schwarzenberg. Je to muž, jemuž neupíráme mnohé zásluhy i určitý šarm. Nemůžeme ale přehlédnout, že je ministrem v současné vládě a předsedou strany TOP 09. Nese odpovědnost za jmenování i počínání ministrů, jako byli Jaromír Drábek, Jiří Besser či jako jsou Alena Hanáková a Miroslav Kalousek. Ministerstvo zahraničí provádí pod jeho vedením politiku, kterou si vynucuje Václav Klaus a Petr Nečas. Jednoduše řečeno domníváme se, že Karel Schwarzenberg by už na úřad prezidenta, který obnáší mnohem víc, než pouhou reprezentaci, nestačil.

Chceme, aby se českým prezidentem stal Jiří Dienstbier. Je to člověk, který má na rozdíl od všech tří zbývajících uchazečů ve všech podstatných ohledech čistý štít. Kvůli svým zásadám a ideálům se dokázal postavit i své vlastní straně. Přitom v ní dokáže opakovaně získávat podporu. Reprezentuje dobrou tradici, vždyť už v roce 1989 se účastnil hnutí za obnovení demokracie, přitom není na rozdíl od všech ostatních kandidátů spjat s žádnými skandály, omyly či zklamáními, která polistopadový vývoj přinesl.

Domníváme se, že naše bolestně rozdělená a hlubokou deziluzí ze současné politiky traumatizovaná společnost nutně potřebuje prezidenta, který nám dá naději a dokáže sjednocovat. Jiří Dienstbier je již více než rok nejoblíbenějším politikem v České republice. Je z disidentské rodiny, ale dokáže mluvit i s komunisty. Je to sociální demokrat, ale respektu se těší u všech rozumných částí české pravice. Má nefalšovaný zájem o životní osudy všech lidí, studentů, penzistů, menšin. Nad nikoho se nevyvyšuje.

Jeho kennedyovský věk pokládáme za přednost. S tím, jak dospívá a do veřejného prostoru vstupuje první generace narozená po roce 1989, se nám nabízí jedinečná příležitost změnit rázně kurz. Volbou Jiřího Dienstbiera můžeme symbolicky i fakticky opustit tápání a omyly éry, kterou zosobňují jména jako Klaus a Zeman a na níž se ve značné míře v posledních letech podíleli Jan Fischer a Karel Schwarzenberg.

Věříme, že politika nemusí být opovrženíhodná. Mrzí nás, že naši zem spravujeme očividně hůře nežli všichni naši sousedé, Němci, Poláci, Rakušané i Slováci. Jsme přesvědčení, že i u nás se věci dají dělat jinak a s mnohem větší poctivostí i umem. A jsme si jisti, že volba Jiřího Dienstbiera by nám pomohla navázat na naše lepší možnosti a tradice. Chceme hrát v Evropě znovu důstojnou roli.

V této chvíli se obracíme na celou českou veřejnost, ale především na sympatizanty Táni Fischerové, Zuzany Roithové, Vladimíra Franze a Karla Schwarzenberga. Všechny tyto kandidatury byly důstojné. Ale nyní je jisté, že vzhledem k rozpoložení české společnosti se ani jeden z těchto čtyř kandidátů prezidentem nemůže stát. Ve většině případů proto, že se jim nepodařilo získat dostatečnou podporu veřejnosti, v případě Karla Schwarzenberga prostě proto, že česká veřejnost nyní v žádném případě nezvolí prezidentem ministra současné tak mimořádně neoblíbené – právem neoblíbené – vlády.

Prosíme vás, abyste uvážili, před jakým rozhodováním si ve druhém kole prezidentských voleb přejete stát. Už od léta se nám sugeruje, s využitím obrovských prostředků z neprůhledných zdrojů, že prezidentem bude buďto Jan Fischer, nebo Miloš Zeman. Po měsících diskusí, sporů a tříbení názorů je nyní pár dnů před volbami úplně jasné, že je jenom jeden kandidát, který je oba může porazit. Jeho jméno je Jiří Dienstbier. Prosíme vás, abyste to měli na paměti, až půjdete na konci tohoto týdne volit.

Kontaktní adresa pro sběr podpisů: info@nas-prezident.cz.

Soupis signatářů je průběžně aktualizován na internetové adrese www.nas-prezident.cz.

Celý text výzvy a seznam signatářů si můžete stáhnout zde.  

 

zmena.png