Jdi na obsah Jdi na menu

Prohlášení k povolební situaci

1. 11. 2013

ČSSD pod vedením Bohuslava Sobotky a Michala Haška dosáhla v předčasných volbách volebního zisku 20,5%. Rozhodně nebyla stranou jednoho muže jako za předsednictví Jiřího Paroubka a může být věcí debaty, jak mohla dosáhnout lepšího výsledku.    

Po před volbami připravené "lánské schůzce" části vedení ČSSD (Michal Hašek, Zdeněk Škromach, Jiří Zimola, Jeroným Tejc a Milan Chovanec) a prezidenta Miloše Zemana byla zahájena akce na svržení legitimního předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. Plán počítal s rezignací předsedy po jednání předsednictva ČSSD, avšak narazil na odpor členské základny a znechucení veřejnosti. Michal Hašek otevřeně lhal, že žádná schůzka v Lánech nebyla a tvrdil, že Bohuslav Sobotka jen neunesl volební porážku. Ačkoli se všeobecně očekával lepší volební výsledek, ČSSD je legitimním vítězem voleb schopným se svým předsedou Bohuslavem Sobotkou dohodnout vládu s ANO 2011 a KDU-ČSL.    

Odsuzujeme jednání účastníků "lánské schůzky" a aktérů, kteří prostě přesvědčili většinu předsednictva k pokusu o povolební odstranění předsedy ČSSD. Tato akce byla spojená s prezidentem Milošem Zemanem, jehož strana získala jen 1,5%. Prezidentovi ale nepřísluší svévolně rozhodovat o jmenování premiérů, ani se vkládat do povolebních jednání o složení vlády.

Požadujeme, aby na vrcholné stranické funkce rezignovali všichni aktivní pučisté. Se zděšením sledujeme, že Jiří Zimola je dále předsedou jihočeské organizace ČSSD. Ačkoli zde dostal nejvíce preferenčních kroužků ve volbách do poslanecké sněmovny, rozhodně by neměl kraj dále absolutně ovládat jako stranický předseda, hejtman a poslanec. Vyzýváme Jeronýma Tejce k rezignaci na funkci předsedy poslaneckého klubu ČSSD. Vyzýváme Michala Haška se Zdeňkem Škromachem na okamžitou rezignaci na posty místopředsedů ČSSD a aby neblokovali jednání o nové vládě.

 Grémium platformy Zvonečník