Jdi na obsah Jdi na menu

Více plynových autobusů?

13. 3. 2010

Vozidla na stlačený zemní plyn (CNG) mají ekologicky i ekonomicky výhodný provoz. Proti vozidlům na ropné produkty mají nízké emise CO2, v emisích chybí aromatické látky a pevné částice, mají nižší hlučnost, vysokou bezpečnost a nižší provozní náklady. Pro městskou a regionální dopravu lze více plynových autobusů snad jedině doporučit.

V této problematice je důležité Usnesení Vlády ČR č. 563 z roku 2005, ve kterém se doporučuje hejtmanům a primátorům měst s městkou hromadnou dopravou zavést krajské a městské příspěvky na pořízení autobusů na plynový pohon pro městskou hromadnou dopravu a veřejnou linkovou dopravu.

V roce 2006 byla podepsána dobrovolná dohoda mezi státem a všemi plynárenskými společnostmi k podpoře CNG jako alternativního paliva v dopravě, mezi hlavní závazky plynárenských společností patří – vybudování 100 plnících stanic, včetně stanic pro autobusovou dopravu, dotace na plynové autobusy 200 tis. Kč/bus; mezi hlavní závazky státu patří dotace na CNG autobus (Ministerstvo dopravy), stabilizace spotřební daně na CNG.
Pro ilustraci například v Královéhradeckém kraji funguje veřejná plnící stanice CNG v areálu plynáren v Hradci Králové, další je realizována ve Svobodě nad Úpou, CNG bude možné čerpat i u některých benzínových stanic. Při obměně vedoucí k provozu minimálně čtyř autobusů existuje nabídka RWE Plynoprojekt k vybudování plnící stanice pro potřebu dopravního podniku zdarma a rovněž provozování stanice, skupina RWE dále poskytne dotaci 200 000 Kč na každý CNG autobus.

Oranžovým radnicím, kde se k CNG hledí dosud třeba i s nedůvěrou, lze doporučit zpracování odborných studií - analýz možností nasazení autobusů s CNG pohonem v příslušném kraji či městě, včetně možného dopadu na snížení emisí. Při obměně vozového parku (úřadů či příspěvkových organizací) lze zvážit možnost nákupu vozidel na CNG a vybudování plnících stanic.

připravil: Mgr. Jiří Jakl

Zajímavé odkazy:
Využití zemního plynu v dopravě
Autobusy na zemní plyn ušetří a jsou ekologické
CNG realizační - plnící stanice, přestavby vozidel
Zásoby a těžba zemního plynu
Zpráva o zásobních plynu v době "plynové krize 2009"

 

 

Obrazek