Jdi na obsah Jdi na menu

Výzva k využití krušnohorského lithia

21. 8. 2017

Vážený pane premiére (Sobotko), ministryně (Marksová), ministře (Havlíčku),

obracíme se na Vás ohledně zamýšlené těžby krušnohorského lithia. Jde o světově významné zásoby v hodnotě stovek miliard korun a dá se dokonce předpokládat jeho rostoucí hodnota do budoucna. Rozhodování o jeho využití se tak dá srovnávat s významem vstupu do EU a zisku z jejích rozvojových fondů. Bohatství z lithia může být důležité pro zajištění slušných důchodů v budoucnu, proto je k jeho využití a maximalizaci zisků pro státní rozpočet nutné udělat skutečně maximum.

Z vyjádření ministra průmyslu Jiřího Havlíčka/Vašich vyjádření je ale zřejmé, že si zcela neuvědomuje/te, kdo je vlastníkem nerostného bohatství pod zemí a staví/te stát do nevýhodné pozice. Povoleny jsou průzkumné vrty soukromým firmám a ty jsou rovnou předurčovány k další těžbě. Věříme, že ČSSD myslí především na občany ČR a nikoli na zájmy australské firmy Geomet. Zatímco v případě státní firmy jsou státu veškeré zisky, v případě soukromých firem jsou to jen daně a poplatky za vydobytý nerost, v případě zahraniční firmy dokonce většina zisků končí v zahraničí. Podnikněte a podpořte taková rozhodnutí, která k těžbě předurčí stát a zajistí maximalizaci jeho zisků i s ekologicky citlivou těžbou bez nutnosti financování dalších sanací.

Nutné je zapojení těžebních firem vlastněných státem, vývoj či zajištění vhodných těžebních a zpracovatelských technologií, přísnější pravidla pro povolování nových průzkumných vrtů a změna legislativy stavící průzkumné vrty jako podnikatelské riziko.

Grémium platformy Zvonečník

 

img_8340.jpg