Jdi na obsah Jdi na menu

Jak dopadla ve Švédsku sociální demokracie a proč?

21. 6. 2009

Začalo to programem. Volbou pro sociální demokracii hlasujete pro:

1) Nová pracovní místa prostřednictvím investic do vzdělávání a infrastruktury. Chceme, aby EU vyřadila masivní dotace do zemědělství a místo toho investovala do společného výzkumu a vzdělávání.

2) Ochrana pracovních míst prostřednictvím investic do zlepšení pracovních podmínek. Jasně deklarujeme švédský model - pokud jde o kolektivní smlouvy a zákonné právo na kolektivní akce přes hranice.

3) Zelená pracovních místa prostřednictvím investic do technologií šetrných ke klimatu a obnovitelných zdrojů energií. Chceme investovat do moderního výzkumu a technologií v oblasti životního prostředí a ochrany klimatu, jako např. v masivní větrné elektrárny v Evropě.

A co na tyto body voliči? Jak to dopadlo. Předávám slovo předsedkyni Moně Sahlin.

"Udělali jsme fantastický volební výsledek. Po těchto volbách máme mnohem více sil než po předchozích volbách do Evropského parlamentu. Jen v posledních dnech jsme přímo oslovili jeden milionu voličů. Chtěla bych poděkovat všem přímým pracovníkům na volbách, sympatizantům, přátelům, odborům a voličům, že byl sociální demokracii takový úspěch umožněn. Úsilí každého z nás bylo rozhodující, každý hlas.

O 140 000 více voličů se rozhodlo volit sociální demokraty ve srovnání s volbami v roce 2004.

Konzervativci měli za cíl stát se největší stranou ve volbách do Evropského parlamentu a to se evidentně nestalo. Sociální demokracie je nadále stranou s nejvyšší podporou.

Všichni se můžeme radovat, že se volební účast zvýšila o více než 6 procent. To je změna trendu a tím i úspěch samotné demokracie.

Jsme nyní těžce zkoušení krizí. Švédsko mělo velmi těžký rok. Poselství voličů bylo zřejmé: uchování pracovních míst by mělo být tématem číslo jedna a hodnoty konzervativců až na posledním místě .

Volební výsledky červeno-zelených nám dávají dobré možnosti vyhrát příští volby. Nyní musíme nadále pokračovat v práci na sociálnědemokratickém programu, aby mohla po roce 2010 vládnout rudo-zelená koalice. Již nyní začíná volební kampaň do dalších voleb."

 

Překlad : Lukáš Kraus