Jdi na obsah Jdi na menu

Mendelův rukopis patří do Brna

19. 5. 2010
Poslanec a místopředseda sněmovního výboru pro životní prostředí Robin Böhnisch se dnes dopisem obrátil na místopředsedu vlády a ministra zahraničních věcí Jana Kohouta a ministra kultury Václava Riedlbaucha se žádostí o sdělení jejich stanoviska k rozhodnutí bádensko-württenberského Ministerstva pro vědu, výzkum a umění z 10. května 2010, kterým zakázalo návrat rukopisu G. J. Mendela jeho vlastníku – Augustiniánskému opatství na Starém Brně.

G. J. Mendel se narodil ve Slezsku a v dospělosti žil na Moravě, kde se stal opatem kláštera augustiniánů v Brně. Brněnské opatství vlastní i jeho rukopis německy psané genetické práce Pokusy s rostlinnými hybridy z roku 1865. V roce 1953 byl klášter zrušen, Mendlův rukopis se z brněnského opatství dostal do úschovy členů augustiniánské provincie v Čechách a později byl půjčen augustiniánům v Rakousku a 1987 v Německu. Němečtí držitelé uznali vlastnictví brněnského opatství a chtěli mu jej vydat. To však zemské ministerstvo zakázalo s tím, že zahájilo proces o prohlášení rukopisu za součást bádensko-württenberského kulturního dědictví.

G. J. Mendel se narodil v německy hovořící rodině a v dospělosti v Brně používal němčinu. V ní psal i vědecké práce. V Německu však nežil. „Rozhodnutí německých orgánů je nebezpečné, neboť dovozuje německé kulturní dědictví ne z toho, že vzniklo v Německu, ale že jeho původcem je německy hovořící osoba a že památka se několik let nachází v Německu. To vytváří nejistotu pro naše kulturní památky, které budou zapůjčeny do Německa tím, že mohou být zajištěny s tvrzením, že autor díla byl Němec původem, byť v Německu nežil,“ napsal mj. v dopise ministrům Böhnisch.

tisková zpráva