Jdi na obsah Jdi na menu

Neekologický zkostnatělec?

7. 11. 2008

Jakkoli je sociální demokracie nejstarší českou politickou stranou a období její vlády doprovází nebývalý hospodářský růst, co vede k předpokladu, že nejde o neekologický zkostnatělec? Úvahy se nabízejí asi tyto:

1) důraz na probíhající modernizaci strany cílově absorbující nová témata, podporu inovačních myšlenkových proudů a řešení ap.
2) konkurence a potenciální spojenectví se Stranou zelených alespoň teoreticky kladoucí důraz na zelená témata v politice
3) vymezení se vůči ODS neslyšící ani na tak zásadní věc jako globální oteplování (občanští demokraté tak spíše neřeší potenciální problémy např. se suchy, potažmo se zásobováním pitnou vodou, zemědělskou produkcí ap., viz presentace P. Petržílka)
4) akcent socialistů v Evropě právě na oblast životního prostředí (velké množství alokovaných prostředků EU, právě socializující prvky vedou jednotlivce a firmy k ekologickému chování, je zde možnost realizovat velké projekty ve veřejném zájmu, realizovat ekologickou politiku /otázka daní, legislativy a veřejného vzdělávání/)
5) ekologie je ekonomicky výhodná - energetický zisk a řešení zaměstnanosti u alternativních zdrojů energie, výroba úsporných zařízení, náhrada materiálů vyráběných z neobnovitelných přírodních zdrojů (plasty, umělá hnojiva, chemická ochrana rostlin), zisky z rekreačně atraktivního přírodního prostředí, úspory spojené s nepoškozováním lidského zdraví (zdravé životní prostředí je zdravé a šetří veřejné prostředky ve zdravotnictví)

Připravil: Jiří Jakl