Jdi na obsah Jdi na menu

Příklad Trojmezí

22. 3. 2009

"Město usiluje o likvidaci cenné lokality" - proč tedy petici s tímto úvodem jednoduše nepodepsat, když to představuje minimální námahu. Kauza o využití pražské lokality známé jako Trojmezí může ilustrovat mnohé.


Kontextové odkazy:  TrojmezíEkolist.cztisková zpráva ČSSD

V kauze se mluví o spekulantech s pozemky, cílech investorů zničit přírodní park fungující jako významné biocentrum a sloužící k procházkám místních obyvatel, radnici ovládané ODS a aktivistech s cílem zablokovat připravované změny "rozvoje". Prostorem v blízkosti Toulcova dvoru provedla jedna z místních vedoucích a ilustrační fotografie pořízené z této procházky lze nalézt ve fotoalbu. Nemístního návštěvníka předně jistě překvapí, jak se takový prostor jako Trojmezí může vyskytnout v Praze - přírodní park, sady a pole v obklopení vysokých paneláků. Od Toulcova dvora míjíme vypuštěnou betonovou nádrž, pokračujeme kolem starého sadu a rozbahněnou cestou s otisky koňských podkov míříme k polím s panelákovým pozadím ve výhledu.
Současný stav není ideální a je jistě žádoucí popřemýšlet o představě žádoucího cíle. Podle developerů prostor potřebuje zástavbu a silnici, má nabídnout příležitost pro ekonomické aktivity a bydlení (patrně i pro lidi z menších měst s horšími pracovními příležitostmi). Cíl lidí podepsaných pod peticí sleduje určitý konzervativizmus současného stavu, případně jde o ideu podepsat se pod věc co pomůže životnímu prostředí (kolikrát jistě i bez bližší znalosti o co jde). Procházkovým rozhovorem v území můžeme přemýšlet i o alternativním řešení.
Jednak procházky zde mohou být méně blátivou záležitostí - pro koně lze vyčlenit vlastní hypostezky a pro pěší zde mohou vzniknout cesty alespoň se zpevněným povrchem. Nádrž zpevněnou betonovými panely by jistě šlo lépe začlenit do prostoru či alespoň neschovávat za ocelovým plotem. Staré sady nabízejí útočiště ptačím i jiným obyvatelům, možná zde lze nalézt i nějaké vzácné staré ovocné odrůdy. Tak či onak sady mohou sloužit i původnímu účelu, kdy by byla žádoucí nová výsadba dřevin a odstranění zarůstající zeleně. Sady mohou sloužit i k demonstracím samotného sadovnictví, kdy podobně o pletení košíků z vrbového proutí v jarním období má veřejnost velký zájem. Pakliže se město stále rozrůstá za své hranice, proč nevyužít prostor polí k zástavbě rodinnými domky se zahradami - v blízkosti je dostupná hromadná doprava a došlo by ke zmenšení kontrastu vysokých paneláků a polí.
A konečně pokud je dnes mládeži vyčítáno trávení času u televize či pokuřováním před paneláky (v lepším případě v parčících), prostor Trojmezí může nabídnout možnost k jejich "vydovádění" třeba i u táborových ohňů, pěstováním květin či zeleniny, hrami na dřevěných atrakcích, fotografováním či filmováním přírody.
Lze jedině vítat zájem občanů o věci veřejné a formě petice nic vytknout nelze. Za úvahu stojí, jaké využití prostor má mít - současné ideální není.

Připravil: Jiří Jakl

  

Obrazek

 

 

Náhledy fotografií ze složky Praha - Trojmezí