Jdi na obsah Jdi na menu

Sliby se slibují, ale co skutek

31. 3. 2010
Určitým zklamáním pro ekovoliče ČSSD bylo na konci března krajské hlasování o rychlostní silnici přes Český ráj. A co si myslet o slovech na ústřední ekokomisi, že se u nás už recykluje dost (bohužel zrovna příkladné to nakonec ale není ani v Lidovém domě) a stejně je potřeba spalovna např. v Chotíkově, či jak je v záloze varianta zmenšení národního parku na Šumavě z 69 tisíc ha na 20 tisíc ha, jestliže správa nezačne "likvidovat kůrovcovou kalamitu" (ostatně přirozená obnova horské smrčiny je prý přímo pitomost x kontra).

Příklad první dokumentuje například zpráva Novinky.cz. Otázka zní, zda ČSSD v Libereckém kraji jede podle programu, levně, ekologicky a s podporou občanů. Je před volbami a lidé jsou o to vnímavější k rozhodování politiků. Co politici slibují, to musí plnit, v opačném případě rozhodují v rozporu s podporou svých voličů a jsou sami proti sobě. Novinářská zpráva k rozhodování o protnutí Českého ráje rychlostní silnicí říká:
"Jižní varianta je nejlevnější a zároveň nejpřijatelnější pro ekology." - ale vybraná varianta "kopíruje současnou trasu silnice přes Český ráj a má nejvíce odpůrců"
"omezení počtu účastníků zasedání zastupitelstva" - jestliže někdo schvaluje něco dobrého pro lidi, nač obstrukce s účastníky zasedání - už za to by jistí zasloužili mravní pokárání od vedení strany spojeného s otevřenou demokracií
"Záměr prošel především díky podpoře zastupitelů z ČSSD. Pro hlasovalo 26 z 38 zastupitelů, čtyři byli proti." - tedy jen 4/38 proti, to je dost málo, aby se to svezlo jen po ČSSD, prošlo by to jistě i za modré krajské vlády; naříkat lze na novináře zaujaté k ČSSD, ale tady se jim daly do rukou i ty argumenty
A jako doplněk vystoupení libereckého lídra v OVM - nepotřebuje další komentář: "můj původní názor byl... Turnov neschválil územní plán (schválil radí publikum)... jsem pro aby se začalo rychle konat... stejně rozhodují ministerstva a ne kraj..."


Další zajímavé komentáře k aktuálnímu dění nabízejí Duhovky z konce března 2010:

ODPADY: Sliby se slibují, ale skutek utek

ČSSD se před volbami v roce 2006 zavázala ke konkrétním krokům, které pomohou recyklaci. Například novy zákon o odpadech měl zahrnovat pravidlo, že každý musí mít možnost třídit základní druhy odpadu: zbytky z kuchyní a zahrad, papír, plasty a sklo. Také slíbili, že nepodpoří výstavbu nových, zbytečných spaloven z peněz daňových poplatníků. Jiří Paroubek stejné plány o dva roky stvrdil osobně. Jenže sociálně demokratická hejtmanství prosazují pravý opak. Lobbují proti nové legislativě a požadují miliardy na nepopulární megaspalovny. Proto dnes Hnutí DUHA sociálním demokratům jejich záměry přátelsky připomnělo.

Ekologická organizace v rámci iniciativy Velká výzva prosazuje nový zákon, který nastartuje moderní zelené technologie, jako jsou obnovitelné zdroje energie, zateplování nebo vysoká míra recyklace. Cenné odpadní suroviny nemusíme těžit, a poškozovat tak životy lidi i přírodu. Podrobnosti.

POLITIKA: Osm konfliktů zájmu double ministra Šebesty

Kozel zahradníkem. I tak někteří komentátoři popisují současnou situaci na ministerstvu životního prostředí. Premiér Fischer svěřil resort do rukou současného šéfa resortu zemědělství. Ministr Jakub Šebesta se tak ocitl v mnohanásobném střetu zájmu. Jeho dva úřady totiž mají rozdílný názor na radu důležitých věcí.

Hnutí DUHA publikovalo osm konkrétních věcí, které bude v příštích týdnech pozorně sledovat. Nezmění MŽP náhle svůj záporný názor na kontroverzní zakázky Lesů ČR? Neseškrtá připravovanou vyhlášku o ochraně alejí a stromů v krajině, ke které ministerstvo zemědělství má velké výhrady? Nepřestane náhle s přípravami nového národního parku na Křivoklátsku? Neotočí náhle o 180 stupňů a nebude kácet ve zbytcích pralesu v Národním parku Šumava? Nebo nezmění náhle názor v pracovních skupinách, které chystají rozpracovaní takzvaného Národního lesnického programu a jednají například o tom, jak omezit holosečné kácení? Podrobnosti.
Připravil: Jiří Jakl

 

-->> pokračování Ke slibům a třídění/spalovnám