Jdi na obsah Jdi na menu

Darování potravin

22. listopadu se Zvonečníkem podpoříme celorepublikovou sbírku potravin pro potravinové banky Potraviny pomáhají. Akce již v minulém roce díky masivnímu zájmu veřejnosti výrazně pomohla soustředit pozornost k fungování potravinových bank, ale také k bariérám darování potravin. V minulém roce se díky podpoře této sbírky podařilo vytvořit zásobu 66 tun trvanlivých potravin pro lidi v nouzi, přičemž do dnešních dní z této zásoby již nic nezbylo.

Letošní ročník snad nebude o nic méně úspěšný. Zdá se ale, že stát také konečně metodicky vyřeší problém darování upotřebitelných potravin z obchodů (viz zpráva České televize). V obchodech tyto potraviny z různých důvodů nejsou prodejné, ale jejich darování paradoxně přinášelo větší problémy, než likvidace mezi odpady. Přiblížení této problematiky zahrnuje materiál Potraviny nejsou odpad.

dsc00699_.jpg

Zájemcům dále nabízíme několik jednoduchých tipů na zajištění čerstvých zásob a omezení plýtvání potravinami v domácnostech:

* zjišťujeme své zásoby a vytváříme plán jejich doplnění před nákupy

* čerstvé potraviny doplňujeme několikrát týdně

* nejstarší potraviny v lednici a ve spíži patří dopředu

* přednostně jíme potraviny s končící trvanlivostí

* dbáme na správné uchování potravin (vlhko/sucho, pokojová teplota/chlad, světlo/temno)

* bezodkladně likvidujeme plesnivé potraviny (bráníme šíření plísní na ostatní potraviny)

* připravujeme optimální porce a nakupujeme jen tolik, kolik jsme schopní sníst

* využíváme zbytky potravin

Podobné desatero nabízí také Evropská komise (odkaz).

 

22.11.2014 (sobota) sraz Zvonečníku ve 14:00 u tramvajové zastávky Nádraží Podbaba (Praha 6). Kromě možnosti darování potravin si přiblížíme možnosti ekologického provozu blízkého obchodu a výběr ekologicky nejpříznivějších výrobků. Akce se zúčastní prof. Jana Dostálová a náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová, více viz pozvánka.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Darování potravin