Jdi na obsah Jdi na menu

Nezkažené potraviny do odpadu nepatří

14. 11. 2013

Co potravinové obchody neprodají, to se v drtivé většině vyhazuje obvykle rovnou do směsného odpadu. Vedle zkažených potravin jde také o potraviny jen nevzhledné, s pomačkaným obalem, nebo prošlou minimální trvanlivostí. Česká legislativa ale bohužel ztěžuje jejich darování potřebným.

Velice dobře na problém vyhazování potravin a legislativy upozornila zářijová akce skupiny Zachraň jídlo, kdy na Václavském náměstí byla rozdána tisícovka obědů zdarma z potravin jinak určených k likvidaci. Vyhození potravin je dosud jednodušší způsob, než řešit administrativu a daně spojené ještě s jejich darováním. To přitom znamená:

* daňové zisky státu spojené s darováním jsou prakticky nulové, protože potraviny se místo darování likvidují
* nevyužité je ohromné množství energie a surovin spotřebovaných při výrobě vyhazovaných potravin
* darované potraviny nepředstavují ztrátu zisku pro obchodníky, neboť jejich příjemci beztak nejsou významnou kupní sílou v jejich obchodech (nezřídka dokonce hladoví)
* potraviny se často "likvidují" ve směsném odpadu - plní tak často zbytečně skládky a obchodníky stojí další peníze za odpad 

Současný stav není výhodný ani pro stát, ani pro obchodníky, představuje plýtvání na jednu stranu a hladovění na druhou stranu. Proto Zvonečník, o.s. podporuje akci 16.11.2013 nazvanou Potraviny pomáhají. Při ní bude možné darovat ve vybraných obchodech potraviny pro potravinové banky, jejichž činnost je zde nutné vyzvednout.

V běžné praxi se v obchodech stranou dává odepisované zboží. Tady by bylo možné dát stranou zboží jen s pomačkanými obaly, nebo lehce přešlou minimální trvanlivostí, posléze umožnit odběr těchto potravin pracovníkům a dobrovolníkům z potravinových bank. Posloužit tak mohou lidem, kteří beztak do obchodu normálně nakupovat nechodí, nebo hladoví - bezdomovci, lidé s minimálními finančními příjmy atd.  

Cestu hledání humánního využití potravin podporují například Vladimír Špidla (stínový ministr životního prostředí ČSSD), Alena Gajdůšková (místopředsedkyně senátu), Jiří Dienstbier (stínový ministr spravedlnosti ČSSD), Martin Potůček (předseda sociální komise ČSSD) či Petr Petržílek (místostarosta Úval a kandidát ČSSD do poslanecké sněmovny s iniciativou pro legislativní změnu). Výhledově lze uspořádat například kulatý stůl se zástupci obchodních řetězců, potravinových bank a politiků se zájmem o potřebnou úpravu legislativy.

Jiří Jakl a Lukáš Pfauser, Zvonečník, o.s.