Jdi na obsah Jdi na menu

Zimní přikrmování a akce za zvířátky

12. ledna 2017 uspořádalo KVV ČSSD Praha a platforma Zvonečník výpravu zaměřenou na přiblížení ochrany pražských labutí. Velký význam přikládáme lepšímu zabezpečení mostů před kolizemi s ptáky, ale také regulaci lodní dopravy a osvětě k vhodnému přikrmování v zimě.

Nejprve jsme se věnovali problematice střetů ptáků s pražskými mosty a zejména trolejemi na nich. Lukáš Viktora z České společnosti ornitologické nám přiblížil, že v roce 2013 zde byly instalovány rotující odrazky (proč a jaké viz video), které se ale jeví jako neúčinné a na mostech stále dochází až ke stovce střetnutí ročně. Magistrátní úředníci ve spolupráci s památkáři již připravili řešení, které počítá s nasazením rotujících odrazek ve větším množství. Další možností je využití také fáborků, které se velice osvědčily v Hradci Králové (viz video). Ptáci mají mít podněty v letu, ale bohužel v prostředí Prahy mají celou řadu dalších rušivých podnětů. Proto na odrazy světla z odrazek již ani nereagují.

Poněkud pomíjené je dále plašení ptáků lodní dopravou. Rychle blížící se lodě ptáky nutí k únikům vzlétnutím a pokud dále stojí most, končí to nezřídka tragicky. K regulaci lodní dopravy v Praze jsme se dále obrátili k primátorskému náměstkovi Petru Dolínkovi a získali jsme jeho následující stanovisko: "Vnímám, že dosud labutě zbytečně hynou na pražských mostech. Podporuji proto lepší zabezpečení mostů a budu se zabývat lodní dopravou, aby lodě na ptáky rychle nenajížděly a nenutily je k rizikovému vzlétání."

Přes možnost regulace světelného znečištění (viz video) a potenciálního problému s invazní husicí nilskou (viz video) jsme se dostali k vhodnému přikrmování ptáků. Na náplavce se můžeme setkat s výzvou ke krmení ptáků. Řada lidí je krmí v dobré víře, ale mohou jim také spíše uškodit. Krmivo určitě nesmí být plesnivé a slané, různá krmiva jsou také různě vhodná. K výzvě na náplavce Lukáš Viktora poskytl následující komentář ke krmení - viz video.

My jsme se zabývali preferencemi labutí mezi různými krmivy. Velký úspěch u nich měl baby salát. Chutnaly jim i samotné slupky vařených brambor. Vařené brambory konzumovaly jen rozmáčknuté a stejně jako jablka jen malé kousky. Obilné vločky a kroupy byly zajímavé spíše pro holuby, které ale není vůbec vhodné krmit. O vločky ve vodě mají labutě ohromný zájem, ale jen v mělké vodě se dostanou i k těm rychleji klesajícím ke dnu. Na přísun pečiva do vody ptáci reagovali vysloveně v davu a zřejmá byla jejich preference i před zeleninou (viz video). Odborníci se ale shodují, že takto ptáci spíše přibývají na váze, než že by to prospívalo jejich zdraví.

Akci jsme zakončili debatou o ekologických prioritách v Praze a v ČR. Připomínáme také podobnou akci uskutečněnou v červnu 2014, viz zpráva z akce.

Za záštitu akce děkujeme Miloslavu Ludvíkovi, ministrovi zdravotnictví a předsedovi pražské ČSSD. Zveme Vás na podobné lednové akce do Krče (eko4.cz), na Džbán (divosarka.cz) a do Čakovic (praha89.cz).

Jiří Jakl, předseda Zvonečník, z.s.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Zimní výpravy za zvířátky