Jdi na obsah Jdi na menu

Zvonečník podporuje ekologické technologie pro modernizaci bazénů

Praha 21. května 2013, tisková zpráva

Výrazné energetické úspory a zaručenou finanční návratnost slibují chytrá a ekologicky šetrná řešení pro vytápění bazénů. Občanské sdružení Zvonečník přichází s uvedeným tématem, aby upozornilo na výhody, které takové investice přinášejí pro ekonomiku a životní prostředí. Pro inspiraci s jasnými výsledky přitom netřeba chodit daleko – stačí nakouknout na koupaliště v sousedním Rakousku, kde po rekonstrukci sníží náklady o více než o půl milionu eur ročně, o možnosti zredukovat závislost na využití uhlíkových a jaderných paliv nemluvě.

Veřejné bazény představují prvek podpory sportu a zdraví, a proto jakékoli investice do jejich modernizace pozitivně ovlivňují kvalitu života společnosti. Jako součást základní občanské vybavenosti měst a obcí musí být přístupné široké veřejnosti, proto zde není možné prostě nastavit tržní vstupné.

Jako chytrá a citlivá součást popsané situace se ukazují ekologické investice do modernizace technologického zázemí sportovních zařízení. Nabízejí se v zásadě dvě kombinovatelné možnosti z oblasti obnovitelných zdrojů – využití solární energie či odpadního tepla z bazénových vod.

Energii ze slunce považují experti za vůbec nejlevnější způsob pro ohřev vody v bazénech. Doba nejintenzivnějšího záření se totiž u nás kryje s dobou nejvyššího využití koupališť a za situace, kdy optimální teplota vody nepřesahuje 30 °C, je možno využívat ekonomicky výhodné solární panely. Navíc odpadá potřeba stavět zásobníky pro akumulaci tepla, a to nehovoříme ani o nulových ztrátách a možnosti postupného uvolňování tepla dle počasí.

Využití tepla z bazénových vod se otevírá coby druhá možnost efektivního snížení provozních nákladů bazénů. Nejedná se přitom o nikterak složitý princip – místo toho, aby se voda odváděla do kanalizace, míří do akumulační nádoby, kde se zchladí na teplotu 6 °C. Za pomoci tepelného čerpadla, jehož druhý okruh během procesu produkuje topnou vodu, dochází k předehřívání nové vody pro bazén, která by jinak musela být ohřívána zvlášť.

V praxi dochází nejčastěji ke kombinaci popsaných řešení. Zajímavý příklad zde poskytují vídeňské lázně Theresienbad, kde v rámci projektu existují garantované energetické úspory ve výši 57 % a úspory vody 76 %, což znamená úsporu ve výši přesně 596.168 euro. Výrazný ekologický moment tvoří i snížení produkce CO2 o 457 tun ročně. Nelze opomenout ani fakt, že všechny energetické systémy jsou napojeny na monitorovací centrum a že existuje nejen možnost jejich optimalizace, ale také archivace provozních dat.

Masivní rozšíření ekologických řešení ve veřejných bazénech jde ruku v ruce s programovými prioritami ČSSD, a to nejen kvůli životnímu prostředí, ale také kvůli rozvoji ekonomiky, neboť modernizace přinášejí nová pracovní místa a podporují průmyslovou výrobu. Tento strategický význam získává na síle zejména v situaci devastujících důsledků pravicové politiky plochých škrtů, jakkoli například v operačním programu životní prostředí EU je pro období 2007-2013 mimořádná hojnost prostředků, ale je již prakticky jisté, že ČR celé miliardy prostě nevyužije. Špatným hospodářem není z principu stát, ale pravicové vlády, které neumějí šetřit pro lidi, ale zejména na lidech.

Jiří Jakl, Lukáš Pfauser

 

 

bazen.jpg

 

foto SVP Solar